پردازنده یک لپتاپ خوب چه مشخصاتی دارد؟

اما با وجود کاهش قیمت حافظههای فلش بر پایه NAND، این روزها استفاده از درایوهای SSD در لپتاپها به ویژه مدلهای بالارده بسیار رایج شده است. برای مدتها درایوهای هارد دیسک یا HDD تنها ماژولهای رایج حافظه در لپتاپها و کامپیوترها بودند. درایوهای حالت جامد سبکتر، سریعتر و با دوامت ر ازهارد دیسکها هستند. حافظه رم بالاتر به پردازنده اجازه میدهند فرآیند محاسبات را سریعتر انجام دهد در نتیجه بالا بردن ظرفیت و فرکانس رم، سرعت لپ تاپ مد نظر را نیز افزایش خواهد داد. رم یا حافظه موقت یک ماژول حافظه بسیار پر سرعت است که وظیفه نگهداری دادههای در حال پردازش پردازنده را به عهده دارد.

به عنوان مثال اگر به دنبال یک جایگزین برای کامپیوتر رومیزی هستید و قصد ندارید که لپ تاپ را در برخی مکانها به همراه داشته باشید و فقط قرار است لپ تاپ در منزل مورد استفاده قرار گیرد، لپ تاپهای ۱۷ اینچی میتوانند گزینهی مناسبی باشند اما اگر قرار است لپ تاپ را در بیرون از منزل به همراه داشته باشید بهتر است به فکر لپ تاپهای ۱۵ اینچ به پایین باشید. همچنین چون از لپ تاپهای خانگی بیشتر برای دیدن و مشاهده فیلمها و عکسها استفاده میشود دارای صفحه نمایش بزرگتر، کیفیت تصویر و گرافیک بالاتر، صدای واضح تر و کابلهای با کیفیت HDMI هستند.

از این رو پیشنها میشود به دنبال لپ تاپهایی باشید که از ماژولهای پرسرعت SSD با حجم دلخواه بهره میبرند. باید در نظر داشته باشید معمولا زمانی که صفحه نمایش بزرگتر شود، وزن لپ تاپ سنگینتر میشود. برای این که مطمئن شوید لپ تاپ مورد نظر شما قابلیت آپگرید با رم یا SSD را دارد یا نه میتوانید با جستجوی پارت نامبر لپ تاپ و یا مدل دقیق مادربرد اطلاعات بسیار مفیدی برای ارتقای لپ تاپ خود بدست آورید. RAM حافظه کوتاه مدت لپ تاپ شما است که فقط انواع خاصی از آن را قبول میکنند. این مدل از لپ تاپها به عنوان یک محصول ثانویه یا لپ تاپی که آن را به بچهها داد، کاربرد دارد.

پس اگر بودجه محدودتری دارید یک لپ تاپ با قابلیت افزودن ماژول SSD تهیه کنید تا در آینده نسبت به آپگرید آن اقدام کنید. انتخاب از این بین تا حدود زیادی به بودجه و سلیقهی شما باز میگردد و خوشبختانه باز هم همانند خرید کامپیوتر، نگرانیی بابت عدم هماهنگی نمایشگر و پردازندهی گرافیکی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید