رشته پزشکی چند سال طول میکشد؟

رشته پزشکی چند سال طول میکشد؟

داوطلبانی که به دنبال قبولی در رشته‌های پزشکی هستند باید تمامی جوانب را در نظر داشته باشند. یکی از مواردی که در رشته پزشکی دردسر زیادی ایجاد می‌کند، مدت زمان فارغ‌التحصیلی این رشته است. طول دوره تحصیلی پزشکی عمومی در مقایسه با سایر دوره‌های تحصیلی بسیار بیشتر است. این بدین معنی است که داوطلبان باید این موضوع را در نظر داشته باشند که برای فارغ‌التحصیلی در رشته پزشکی عمومی باید یک دوره 8 ساله را سپری کنند. داوطلبان می‌توانند پس از طی این دوره 8 ساله برای گرفتن تخصص در آزمون رزیدنتی شرکت کنند. شاید برای بسیاری از داوطلبان این سوال پیش آید که مدت زمان دوره تخصصی پزشکی چقدر است؟ دانشجویانی که به دنبال مدرک تخصص خود هستند باید حداقل 4 سال دیگر نیز به ادامه تحصیل خود ادامه دهند. با یک حساب ساده می‌توان گفت که داوطلبان برای کسب مدرک تخصصی خود باید 12 سال زمان سپری کنند.

طول دوره تحصیل تخصص پزشکی به رشته مورد نظر دانشجویان نیز بستگی دارد. برخی از رشته‌های تخصصی یک دوره پیش از 4 سال دارند. داوطلبان با توجه به تمامی این شرایط باید این موضوع را بدانند که از زمان شروع به تحصیل تا کسب دکترای عمومی به 8 الی 9 سال زمان نیاز دارند. رشته پزشکی مزایای خاص خود را دارد و اکثر داوطلبان برای کسب یک درآمد بالا به سراغ این رشته تحصیلی می‌روند. اما بدون شک این رشته نیز معایب خاص خود را دارد. داوطلبان باید مدت زمان زیادی را برای کسب فارغ‌التحصیلی در این رشته سپری کنند. این مدت زمان کم نیست و داوطلبان باید توجه زیادی به این موضوع داشته باشند. تمامی این موارد به خوبی نشان می‌دهند که داوطلبانی که به دنبال رشته پزشکی هستند باید تمامی این جوانب مثبت و منفی را در نظر داشته باشند.

۷ – جنین شناسی یا همان رویان شناسی

به‌طور کلی جنین‌شناسی (Embryology) یکی از اصلی ترین دروس علوم پایه در رشته های مرتبط با علوم پزشکی و پیراپزشکی محسوب می‌گردد که به بررسی نحوه تکامل و تشکیل رویان در دوران بارداری و همچنین ایجاد ناهنجاری‌های مادرزادی می‌پردازد. بنابراین یادگیری دقیق و اصولی این علم تأثیر بسیار فراوانی در درک بهتر آناتومی ساختارهای مختلف بدن و همچنین چگونگی ایجاد ناهنجاری‌های مادرزادی و ناقص‌الخلقه زایی ها خواهد داشت. در این درس به‌طور کامل چگونگی تکامل یک انسان از زمان لقاح و تشکیل سلول تخم تا زمان تولد به‌صورت روز به‌روز و هفته‌به‌هفته همراه با تصاویر واقعی و شماتیک شرح داده‌شده است.

برای این درس تنها یک رفرنس اعلام شده است که با توسط مترجمین مختلف ترجمه شده است

جنین شناسی پزشکی لانگمن ۲۰۱۹ | مهدی زاده

۸ – بیوشیمی

بیوشیمی ، که گاهی به آن شیمی بیولوژیکی نیز گفته می‌شود ، مطالعه فرایندهای شیمیایی موجود در بدن و موجودات زنده است.  ازآنجایی‌که تمام گیاهان و جانوران از ترکیبات شیمیایی ساخته‌شده‌اند دانش بیوشیمی بسیار حائز اهمیت است و وظیفه بیوشیمیست ها بررسی و شناخت ساختمان ترکیبات شیمیایی و نقش آن‌ها در حیات موجودات زنده است.

برای دروس بیوشیمی سه کتاب به عنوان رفرنس‌های اصلی معرفی‌شده است.

بیوشیمی مصور هارپر ۲۰۱۸ – تک جلدی

بیوشیمی دولین با کاربرد بالینی – دوره ۲ جلدی

QR خلاصه اصول بیوشیمی لنینجر ۲۰۱۷

۹ – میکروب شناسی یا همان میکروبیولوژی

میکروب‌شناسی یا ریز زیست‌شناسی یا میکروبیولوژی دانشی است که دربارهٔ شکل، ترکیب، ویژگی‌ها و بیماری‌زایی (میکروارگانیسم‌ها) یا جانداران بسیار ریز بحث و گفتگو می‌کند. جاندارانی که در میکروبیولوژی بیشتر بررسی می‌شوند. در این درس دانشجویان با چهار مبحث باکتری , ویروس , انگل و قارچ آشنا می‌شوند که تمام اینها در دو کتاب میکروب‌شناسی پزشکی جاوتز و میکروب‌شناسی مورای برای آن‌ها ارائه می‌گردد .

ترجمه کامل میکروب شناسی پزشکی جاوتز ۲۰۱۹ | دوره ۲ جلدی

کتاب میکروب شناسی مورای | ۲۰۲۱ | ترجمه دکتر عباس بهادر

کتاب میکروب شناسی مورای یکی از مهم ترین و البته پر فروش ترین کتاب های رفرنس در مبحث باکتری شناسی میباشد . این کتاب که از دو بخش عمومی و اختصاصی تشکیل شده در کنار کتاب میکروبیولوژی جاوتز ۲۰۲۰ میتواند منبع مفیدی برای دانشجویان در دوره ی علوم پایه باشد .

۱۰ – ویروس شناسی

ویروس‌شناسی علمی مطالعه ویروس‌ها می‌باشد، که ذراتی بسیار ریز و غیر میکروسکوپی می‌باشند. ویروس‌ها انگل‌های داخل سلولی بوده در مواد ژنتیکی آن‌ها در پوششی پروتئینی جای دارند. ویروس‌ها را از لحاظ ساختار آن‌ها، طبقه‌بندی و تکامل، نحوه عفونی کردن و چگونگی تخریب سلول میزبان، چگونگی تعامل با ارگانیسم میزبان و سیستم ایمنی آن، بیماری‌هایی که ایجاد می‌کنند، تکنیک‌های جداسازی و کشت آن‌ها و استفاده آن‌ها در مطالعات تحقیقاتی و درمان، مورد مطالعه قرار می‌دهند. ویروس‌شناسی در دو زیرشاخه میکروبیولوژی و پزشکی مورد مطالعه قرار می‌گیرد.
برای این درس دو رفرنس مشخص‌شده است . اولی کتاب ویروس‌شناسی پزشکی جاوتز و دومی ویروس‌شناسی مورای . البته کتاب ویروس‌شناسی زینسر هم جزو رفرنس هاست ولی چندان به آن رجوع نمی‌شود.

میکروب شناسی پزشکی جاوتز ۲۰۱۹ – جلد دوم ( ویروس )

میکروب شناسی پزشکی مورای ۲۰۲۱ | جلد ۲ : ویروس -انگل- قارچ

ویروس شناسی پزشکی زینسر

 11 – ژنتیک

علم ژنتیک یکی از شاخه‌های علوم زیستی است. بوسیله قوانین و مفاهیم موجود در این علم می‌توانیم به تشابه یا عدم تشابه دو موجود نسبت به یکدیگر پی ببریم و بدانیم که چطور و چرا چنین تشابه و یا عدم تشابه در داخل یک جامعه گیاهی و یا جامعه جانوری ، به وجود آمده است. علم ژنتیک علم انتقال اطلاعات بیولوژیکی از یک سلول به سلول دیگر ، از والد به نوزاد و بنابراین از یک نسل به نسل بعد است. ژنتیک با چگونگی این انتقالات که مبنای اختلالات و تشابهات موجود در ارگانیسم‌هاست، سروکار دارد. علم ژنتیک در مورد سرشت فیزیکی و شیمیایی این اطلاعات نیز صحبت می‌کند. کتاب های ترم اول پزشکی معرفی‌شده برای این مبحث کتاب‌های ژنتیک پزشکی امری Emery و ژنتیک پزشکی کانر است . البته به‌طور کلی این دو کتاب همپوشانی بسیاری دارند برای همین کتاب امری برای بیشترین دانشجویان، به لحاظ کیفیت ترجمه،  به‌روز بودن و خلاصه بودن مطلب، کارایی بهتری دارد .

اصول ژنتیک پزشکی و ژنومیکس امری ۲۰۲۲ | ترجمه دکتر کرامتی پور

ژنتیک پزشکی کانر ۲۰۱۱

برای این درس خلاصه های فراوانی تهیه شده است که به همین خاطر بسیاری از دانشجویان در انتخاب این خلاصه ها دچار سردرگمی میشوند . ما به شما دو کتاب را پیشنهاد میکنیم که از بقیه پر فروش تر و البته معروف تر هستند .

چکیده ژنتیک پزشکی امری ۲۰۲۲ | ترجمه دکتر نجات مهدیه

خلاصه اصول ژنتیک پزشکی امری ۲۰۲۱ | ترجمه دکتر مدرسی

۱۲ – فیزیک پزشکی

فیزیک پزشکی به معنی کاربرد فیزیک در حرفه پزشکی است، مانند رادیوگرافی ، سونوگرافی ، بینایی‌سنجی و غیره. چون بیوفیزیک به معنی فیزیک حیات است، فیزیک پزشکی درباره فیزیک حیات بشر بحث می‌کند. مانند گردش خون ، آناتومی گوش ، آناتومی چشم و غیره. از طرفی به‌کارگیری اصول و قوانین این گروههای علمی در طرح‌ریزی و یا ساختن یک سیستم ، به ترتیب مهندسی پزشکی و بیومهندسی نامیده می‌شود.

فیزیک پزشکی به معنی کاربرد فیزیک در حرفه پزشکی است، مانند رادیوگرافی ، سونوگرافی ، بینایی‌سنجی و غیره. چون بیوفیزیک به معنی فیزیک حیات است، فیزیک پزشکی درباره فیزیک حیات بشر بحث می‌کند. مانند گردش خون ، آناتومی گوش ، آناتومی چشم و غیره. از طرفی به‌کارگیری اصول و قوانین این گروههای علمی در طرح‌ریزی و یا ساختن یک سیستم ، به ترتیب مهندسی پزشکی و بیومهندسی نامیده می‌شود.

برای این درس دو رفرنس اعلام‌شده است . کتاب فیزیک پزشکی تالیف دکتر عقابیان و فیزیک پزشکی کامرون که ترجمه خود دکتر عقابیان است .
البته دانشجویان بعضی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مثل دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی از رفرنس فیزیک پزشکی و مامایی دکتر شوشتریان استفاده می‌کنند .

فیزیک پزشکی | ویرایش جدید | دکتر عقابیان

دیدگاهتان را بنویسید